Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Wycieczka zawodowa do Warszawy 2012 Drukuj Email
Wtorek, 15 Maj 2012 08:06

 

 Wycieczka zawodowa do Warszawy 2012:

Cel i założenia programowe wycieczki:

  • Zwiedzanie Sejmu i Senatu
  • Giełda Papierów Wartościowych
  • Zwiedzanie Best Western Hotelu Felix
  • Zwiedzanie Zamku Królewskiego

 

 

Termin - 17 kwietnia 2012

Uczestnicy - uczniowie kl: ITB, ITD, ITE, ITF, IZB, IZD - (44 osoby).

Koordynatorzy i opiekunowie - Barbara Wysocka, Ewa Olendzka
      

Punktualnie o godzinie 6.00 wyruszyliśmy w nieznane…

Jak widać humory nam dopisywały.

 

Sejm i Senat

Podstawowa funkcja Sejmu, polega na stanowieniu, w drodze procedury legislacyjnej, aktów prawnych – ustaw decydujących o zasadach funkcjonowania podstawowych dziedzin życia obywateli. Materią ustawową, czyli obszarem regulowanym przez ustawę, mogą być m.in.: prawa i wolności obywatelskie, organizacja i działanie najważniejszych organów państwa, system wydatków i dochodów budżetu państwa (ustawa budżetowa), prawo karne.

W oczekiwaniu na wejście…

Do Sejmu co 4 lata wybiera się 460 posłów. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie. Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent RP nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu, i wyznacza wybory na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 30 dni poprzedzających upływ kadencji Sejmu i Senatu.

A posłowie wciąż pracują bez wytchnienia…

Sala posiedzeń Sejmu

A My zwiedzamy…

 

Giełda Papierów Wartościowych

Zadaniem GPW jest organizacja obrotu instrumentami finansowymi. Giełda zapewnia koncentrację w jednym miejscu i czasie ofert kupujących i sprzedających w celu wyznaczenia kursu i realizacji transakcji. Obecnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowo - Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie.

 
GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynek energii. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
 

Best Western Hotel Felix

 
Best Western Hotel Felix*** znajduje się w pobliżu Trasy Łazienkowskiej oraz drogi wyjazdowej w kierunku Lublina i Terespola, co zapewnia wygodne i szybkie połączenie z centrum, Portem Lotniczym im. Fryderyka Chopina, dworcami kolejowymi oraz trasami wyjazdowymi z miasta. Hotel znajduje się tylko 5 km od nowopowstającego Stadionu Narodowego i 3,6 km od Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska.

 

Każdy pokój, a jest ich w sumie 227, niezależnie od standardu, wyposażony jest w telewizor, radio, telefon, suszarkę oraz bezpłatne łącze internetowe.

 
To już drugi hotel tej sieci, jaki zwiedziliśmy. W ubiegłym roku był to Hotel Metropol.
 

Hotelowa restauracja Nova, proponująca wyśmienite dania kuchni polskiej i kontynentalnej gotowa jest na przyjęcie 110 gości, dzięki czemu może być idealnym miejscem na organizację różnego rodzaju imprez okolicznościowych, bankietów czy wesel w Warszawie.

 W drodze do Zamku Królewskiego minęliśmy Pałac Prezydencki.

 
 I Hotel Bristol…
 
Zamek Królewski
 
 

 

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w., kiedy to powstała Wieża Wielka.

Rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju. Zniszczony w połowie XVII w. podczas wojen ze Szwecją, powoli odzyskiwał świetność za panowania Wettinów. W drugiej połowie XVIII w. artyści zatrudnieni przez Stanisława Augusta (Jan Christian Kamsetzer, Marcello Bacciarelli, Dominik Merlini) przebudowali wnętrza komnat, tworząc Apartamenty: Wielki i Królewski.

Z zainteresowaniem słuchaliśmy dalej …


W czasie zaborów (XIX w.) znaczna część zbiorów ostatniego króla znalazła się w Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości część dzieł sztuki powróciła na dawne miejsce. We wrześniu 1939 r. Zamek został zbombardowany, jednak muzealnicy, pod kierunkiem rof. Stanisława Lorentza, zdołali uratować niektóre elementy wystroju wnętrz i dzieła sztuki.

 
We wrześniu 1944 r. Zamek został wysadzony przez wojska niemieckie. W  latach 1945-1970 władze komunistyczne zwlekały z odbudową; decyzję podjęto dopiero w 1971 r. Fundusze na odbudowę do 1980 r. zawdzięczano wyłącznie ofiarności społecznej. W 1984 r. udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza.
 
 
 
Od 1995 r. trwały prace nad konserwacją Arkad Kubickiego i rekonstrukcją ogrodów zamkowych. Zakończenie tych prac oraz remontu pałacu Pod Blachą sfinalizuje dzieło odbudowy kompleksu architektonicznego, jakim jest Zamek. W kwietniu 2009 r., nastąpiło uroczyste otwarcie Arkad Kubickiego, które stały się nową, kulturalną przestrzenią na mapie Warszawy.
 

Koordynatorzy i opiekunowie wycieczki, zdjęcia:
Barbara Wysocka, Ewa Olendzka

 

Zmieniony: Piątek, 28 Listopad 2014 23:09