Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Caritas w praktyce Drukuj Email
Niedziela, 20 Listopad 2011 13:02

Szkolenie dla kandydatów na wolontariuszy w ramach projektu
„Caritas w praktyce. Program edukacyjno – wychowawczy”

W dniach od 13 października do 7 listopada, wraz z jedenastoma uczniami naszej szkoły z klas: I TD, I TF, II TU, I ZD, I ZC wzięłyśmy udział w szkoleniu dla kandydatów na wolontariuszy.

Na początku szkolenie odbywało się w siedzibie Caritas przy ulicy Warszawskiej 32, gdzie prowadzone były zajęcia: „Co to jest wolontariat?”, „Rozwój umiejętności społecznych – o tym jak dobrze współpracować z innymi”.  Poznawaliśmy problemy z jakimi spotykają się inni ludzie, jak również sposoby pomocy osobom potrzebującym. Dla nas osobiście było to duże doświadczenie i przeżycie. Pani psycholog umiejętnie wyjaśniała nam na czym polega wolontariat, pokazała jaka radość płynie z pomocy innym. Spotkania z Panią Agatą trwały przez dwa dni, następnie zaczęliśmy odwiedzać poszczególne placówki Caritas zajmujące się pomocą dla potrzebujących.

Pierwszą z nich był „Dom Samarytanina” przy ulicy Sienkiewicza. Spotkanie w tej placówce odbyło się 21 października. Poznaliśmy tam, często bardzo tragiczne historie różnych ludzi, którzy nierzadko wcześniej byli dobrze usytuowanymi ludźmi w życiu.  Dowiedzieliśmy się na czym polega praca wolontariusza w takim miejscu oraz jak działa ta placówka.

Kolejne spotkanie odbyło się 24 października w „Rodzinnym Domu Dziecka” przy ulicy Nowej. Dowiedzieliśmy się tam jak żyją dzieci i młodzież, którzy nie mają rodziny lub pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych. Wszyscy słuchaliśmy uważnie historii jakie spotkały tych mieszkańców, a każda z tych ośmiu osób ma swoją niepowtarzalną historię. Jednak nie chodzi o to by być i patrzeć z boku, trzeba się w to zaangażować całym sercem i otworzyć na znajomość z tymi osobami. Niektórym się wydaje, że to taka mała rzecz, bo spędzamy tylko czas z kimś, lecz to naprawdę pomaga i sprawia, że jesteśmy inni. Dzięki wolontariacie odkryłyśmy, że możemy pomóc, możemy zmieniać świat na lepsze i, że … zmieniamy siebie. Według nas, każdy ma coś dobrego w sobie, trzeba to tylko odnaleźć i dać innym, dzielić się tym co mamy dobre. Jesteśmy pewne, że pomoc okazana innym wróci do nas z podwójną siłą.

26 października odbyło się spotkanie w „Domu dla Bezdomnych” przy ulicy Sienkiewicza. Zajęcie prowadzone były przez pana kierownika, który opowiedział nam na czym polega praca wolontariusza w takiej placówce. Osoba, która zdecydowałaby się ją podjąć pomagałaby między innymi przy pracach w kuchni. Praca w tym konkretnym miejscu  miałaby dwie zalety: każdy z nas oprócz tego, że miałby satysfakcję z niesienia pomocy ludziom potrzebującym, mógłby zyskać nowe doświadczenie i umiejętności związane z pracą w kuchni.

Ostatnie spotkanie odbyło się 7 listopada w siedzibie Caritas przy ulicy Warszawskiej, gdzie wychowawczyni z „Młodzieżowego Ośrodka Terapii Uzależnień” opowiadała nam o pracy w tej placówce. Zwracała uwagę na trudny i problemy jakie wiążą się z pracą z ludźmi uzależnionymi od różnych środków psychoaktywnych.

Spotkania te nauczyły nas jakie wartości i co tak naprawdę ważne jest w życiu. Pokazały nam jak szanować innych ludzi, mimo, iż nie zawsze rozumiemy i popieramy ich działania. Każdy z nas przeżył je inaczej i nauczył się czegoś innego. Nas nauczyły  szacunku do ludzi oraz pokazały, iż każdego może spotkać tragedia życiowa, każdy z nas  może w przyszłości potrzebować pomocy. Wolontariat uczy nie tylko jak pomagać innym ludziom, ale przede wszystkim uczy pokory i wyrozumiałości, to okazja do osiągania dojrzałości i nauka odpowiedzialności.

Dominika Borowska kl I TF
Magda Madaj kl.I TD

 

Zmieniony: Niedziela, 20 Listopad 2011 13:12