Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Cała prawda o mleku Drukuj Email
Wtorek, 11 Październik 2011 07:13

Mleko? Co to jest mleko?

- jest to płynna wydzielina gruczołów mlecznych kobiet i samic
ssaków, której wytwarzanie rozpoczyna się natychmiast po
porodzie, stanowiąca naturalny, pełnowartościowy pokarm
niemowląt i młodych zwierząt.

Żywieniowcy na całym świecie uznają mleko za niezbędny i wartościowy składnik pożywienia. Twierdzą też, że mleko niezbędne jest do utrzymania pełnego zdrowia, urody, dobrej kondycji. Nic więc dziwnego, że mleko i jego przetwory są od wieków podstawą diety człowieka.

Jakie są rodzaje mleka?

zwierzęce:

  • mleko krowie
  • mleko kozie
  • mleko owcze
  • mleko klaczy
  • mleko renifera, bawołu czy wielbłąda

mleko roślinne:  np. sojowe, ryżowe, migdałowe, kokosowe.

 

Które jest najbardziej popularne?  -------------> Mleko krowie

Rodzaje mleka: 

zależności od zawartości tłuszczu dzieli się je na:

  • odtłuszczone (0,05-0,5 proc.),
  • częściowo odtłuszczone (0,6-2,0 proc.)
  • pełne ( powyżej 2 proc.).

     


w zależności od obróbki termicznej, jakiej było poddane rozróżnia się:
  • mleko pasteryzowane (w temperaturze 72-90 stopni C przez 2-25 sekund)
  • UHT (w temperaturze 135-150 stopni C przez 2-9 sekund).         

 

 

Jaka jest wartość odżywcza mleka?

Mleko to produkt najbardziej wszechstronny pod względem wartości odżywczej. Jest to niezbędny i najbardziej wartościowy składnik codziennej diety człowieka.

Jakie produkty mleczne są wytwarzane?

Mleka:

                                                                                                       
  • mleko modyfikowane dla dzieci

 

 
  • mleko zagęszczone
 
  • mleko w proszku  
 
Sery żółte  są najlepszym źródłem wapnia wśród wszystkich przetworów mlecznych. Zawierają od 6 do 10 razy więcej wapnia niż sery twarogowe, co wynika z zastosowania innych procesów technologicznych podczas ich produkcji. Zawierają jednak dużo tłuszczu (30-80%), nie powinny być więc spożywane zbyt często przez osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu.                               

 

 

 

Sery twarogowe i twarożki zwane również serem białym, to produkty wytwarzane z mleka, zaliczany do serów świeżych, o białej barwie i grudkowatej bądź kremowej konsystencji, zależnej od zawartości tłuszczu w mleku.

Proces przygotowania twarogu polega na skwaszeniu mleka, a następnie stopniowym jego podgrzewaniu bez osiągnięcia temperatury wrzenia, ostudzeniu i odcedzeniu.

 
 
 

 

Sery topione zawierają mniejszą ilość wapnia, a podobną zawartość tłuszczu w porównaniu z serami żółtymi. Dla porównania 100 g sera żółtego dostarcza 600-800 mg wapnia, a 100 g sera topionego 400-500 mg wapnia, ale również są bogatym źródłem fosforanów.

 

 

Desery i lody mleczne są również źródłem wapnia. 100 gramowa porcja zawiera 150-160 mg wapnia. Jednocześnie zawierają dużą ilość cukru i tłuszczu.

 

 

 

 

 Napoje mleczne fermentowane - jogurty, kefiry, mleko zsiadłe  polecane są osobom, które cierpią na nietolerancję cukru mlecznego - laktozy. Nie wywołują one niekorzystnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, jak to ma miejsce po spożyciu mleka słodkiego. Dobra tolerancja napojów fermentowanych jest możliwa dzięki temu, że laktoza zostaje rozłożona przez bakterie występujące w tych produktach.

 

 

 

 

 

Inne wyroby:

 

 
 
 

 

 

 

 

 

Jak wpływa mleko na nasze zdrowie?       

 

 

Mleko a osteoporoza

Ryzyko wystąpienia osteoporozy zależne jest od wielu czynników, takich jak np. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, częste diety odchudzające, niska aktywność fizyczna i siedzący tryb życia. Najbardziej jednak na rozwój tej choroby wpływa niedobór wapnia w organizmie. Dlatego fundamentalnym czynnikiem w zapobieganiu osteoporozie jest spożywanie odpowiedniej ilości dobrze przyswajalnego wapnia, i to od najwcześniejszych lat życia, a szczególnie w okresie wzrostu kośćca. W profilaktyce osteoporozy ważne jest spożycie mleka i produktów mlecznych, które są najlepszym źródłem najłatwiej przyswajalnego wapnia w diecie człowieka. Oprócz wapnia, w mleku znajduje się odpowiednia ilość fosforu, którego obecność jest niezbędna do gromadzenia wapnia w kościach.

 
Mleko a rak piersi

Mleko jest bezpiecznym i niezbędnym składnikiem codziennej diety kobiet, bez względu na ich wiek. Natomiast wielkość spożycia niskotłuszczowych produktów mlecznych, szczególnie niskotłuszczowego mleka obniża ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet przed menopauzą.

 
Mleko a choroby metaboliczne

Produkty mleczne zalecane są w profilaktyce i leczeniu takich dolegliwości, jak schorzenia układu pokarmowego i zaburzenia metaboliczne: otyłość, nadciśnienie tętnicze, zmiany miażdżycowe. Odpowiednia kombinacja owoców i produktów białkowych w diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, a także obniża masę ciała, zwłaszcza u osób otyłych. Wysokie spożycie wapnia przez dzieci w wieku szkolnym redukuje nadwagę i otyłość, co w przyszłości zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych.


Mleko a odchudzanie

Nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw i produktów, ani stosować modnych, ale i drakońskich diet, aby się odchudzić. Wystarczy włączyć do diety bogate w wapń mleko, co sprawi, że nie tylko nasze kości będą zdrowe i silne, ale łatwiej pozbędziemy się też zbędnych kilogramów! Bogata w wapń dieta zapewnia pożywne wsparcie dla efektywnego i jednocześnie zdrowego odchudzania. Mleko bowiem wspiera redukcję tłuszczu bez uszczerbku masy mięśniowej. Oczywiście, należy wybierać produkty o mniejszej zawartości tłuszczu.

 
Mleko a pamięć

Badania wykazują, że spożywanie mleka wpływa pozytywnie na ogólną sprawność umysłową, a szczególnie na pamięć. Dzieje się tak za sprawą zawartych w mleku węglowodanów i witamin B.


Mleko a system immunologiczny człowieka

Dzięki zawartości cynku, białka i witaminy A mleko wzmacnia system immunologiczny człowieka.

 

Dlaczego powinniśmy pić mleko?

 
 

Mleko to produkt najwszechstronniejszy pod względem wartości odżywczej. Jest koniecznym i najwartościowszym składnikiem codziennej diety człowieka. Mleko i jego przetwory spożywane samodzielnie są w stanie zabezpieczyć organizm przed niedoborami kaloryczno-białkowymi.

Mleko jest również najtańszym i najlepszym źródłem bardzo dobrze przyswajalnego wapnia, dobrze przyswajalnego i pełnowartościowego białka, magnezu, potasu, witamin z grupy B, a zwłaszcza B1 i B2 oraz B6 i B12 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D i E. Spożywanie mleka zgodnie z zalecanymi normami wyżywienia, pokrywa niemal w 100% zapotrzebowanie (i przyswojenie) organizmu na wapń. Wapń wykorzystywany jest do prawidłowego rozwoju układu kostnego (obok związków fosforu i magnezu jest podstawowym składnikiem kości), a także wielu procesów metabolicznych komórek, np. komórek mięśni czy komórek nerwowych.

Ile mleka dziennie powinienem pić?

 

 

Według Instytutu Żywności i Żywienia, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń, dzieci poniżej 12 roku życia, a także dorośli powinni pić 3-4 szklanki mleka, młodzież 4-5 szklanek, natomiast kobiety ciężarne i karmiące 5-6 szklanek. Pamiętać jednak należy, że spożywamy również inne produkty nabiałowe, jak np. sery, kefiry czy jogurty i wówczas możemy pić mniej mleka. Dlatego zaleca się, aby codziennie spożywać co najmniej 2 pełne szklanki mleka lub tyle samo kefiru i jogurtu oraz 1-2 plasterki serów.
 
 
 
 
I. Lenczewska
Zmieniony: Wtorek, 11 Październik 2011 07:49