Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Biblioteka, miejsce czytania, miejsce działania Drukuj Email
Wtorek, 16 Listopad 2010 09:59

Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych, klasy III TE w Białymstoku pod opieką nauczyciela – Pani Janiny Demianowicz, uczestniczyli w akcji „Biblioteka, miejsce czytania, miejsce działania”. Idea akcji odwołuje się do kilku wymiarów, w których funkcjonuje biblioteka.

Jeden związany jest z jej kulturotwórczymi informacjami i społecznymi funkcjami. Biblioteka jest miejscem, do którego przychodzi się w poszukiwaniu wiedzy i informacji, miejscem pilnego studiowania i archiwalnych poszukiwań. Czasem – co się we współczesnych bibliotekach dzieje coraz częściej jest przestrzenią wystaw, spotkań, koncertów, odczytów i innych form uczestniczenia w kulturze. Ale w wyobraźni i doświadczeniu wielu z nas biblioteka jest także labiryntem, do którego wejście otwiera się tylko czasami. Jest miejscem odosobnienia i kontemplacji. Niczym średniowieczna katedra daje schronienie uciekinierom, ściganym przez szalony czas wielkiego miasta. Wybrano konkretne miejsca i obudowano je w dodatkowe znaczenie. Wykorzystano to, co komunikuje przestrzeń biblioteki.

W literaturze często pojawia się wątek biblioteki, dlatego w słuchowisku, można było wysłuchać kilka fragmentów, w których autorzy ujęli wątek biblioteki. Przez przedstawione wrażenia poszczególnych osób, wydaje się, że dla wielu biblioteka jest czymś więcej niż tylko budynkiem z książkami. Za ścianą ogólnie dostępnych przestrzeni biblioteki książki poddawane są rozmaitym zabiegom, przechodzą długą drogę zanim trafią do czytelni albo magazynu. Do działu konserwacji, digitalizacji czy mikrofilmów – czyli do wnętrza biblioteki można zajrzeć przez specjalny wizjer.

Gęsie pióra zostały wyparte przez obsadki ze stalówką, obsadki przez pióra wieczne, wieczne pióra przez długopisy, długopisy zastępuje klawiatura komputerowa. Wraz z postępem technologicznym stajemy się coraz bardziej niepiśmienny, miała to uświadomić prezentowana projekcja. Tradycyjny katalog kartkowy staje się zabytkiem przeszłości. Zastępowany jest przez doskonale działające bazy danych, wyposażone w nowoczesne wyszukiwarki. Jednak to właśnie materialny wymiar czyni katalog rzeczą niepowtarzalną. W tym katalogowym świecie marzącym o standaryzacji karta katalogowa jest indywidualnym znakiem, którego możemy dotknąć. Zachęcano do poszukiwań prezentując je. Ułożone w zacisznym miejscu biblioteki duże, wygodne poduchy, na których można siedzieć lub leżeć, które pozwolą oderwać się na moment od pracy, skupienia, wysiłku intelektualnego. W brew ogólnemu wrażeniu „nudnej biblioteki” jest to miejsce ciekawe i warte odwiedzenia.
 
Zapraszamy serdecznie do penetracji półek pełnych książek.
 
opracowała: Paulina Garbowska kl. III TE

Zmieniony: Wtorek, 16 Listopad 2010 10:05