Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Makroelementy Drukuj Email
Niedziela, 31 Październik 2010 23:58
Makroelementy

Wapń

Wapń jest podstawowym składnikiem układu kostnego. Wapń spełnia w organizmie człowieka liczne ważne funkcje. Między innymi buduje kości, zapewnia twardość zębów, opóźnia zmęczenie kości oraz jest konieczny
przy wchłanianiu witaminy B12.

Niedobór wapnia prowadzi do odwapnienie organizmu, zniekształcenia kośćca oraz uszkodzenia zębów. Zaburzenia funkcjonowania układu nerwowo - mięśniowego jest skutkiem niedoboru wapnia. U dzieci niedobór może objawiać się krzywicą lub zbyt niskim wzrostem. U osób dorosłych może pojawić się osteoporoza, która objawia się częstymi złamaniami kości.
 
Nadmiar wapnia może być przyczyną tworzenia się kamieni nerkowych oraz hamuje wchłanianie innych składników mineralnych, głównie żelaza i cynku. Może również zaburzać pracę serca.
 
Źródłem wapnia jest głównie mleko i przetwory mleczne z wyjątkiem masła. Również dobrym źródłem są zielone warzywa liściaste (poza szpinakiem) oraz konserwy rybne jaja, pieczywo, mąki, kasze gruboziarniste.

Zapotrzebowanie dzienne na wapń wynosi średnio 1200mg.




Fosfor

Fosfor uczestniczy w przenoszeniu kwasów tłuszczowych. A łącznie z wapniem reguluje proces mineralizacji kości. Jego rola w organizmie to m.in regulacja równowagi kwasowo-zasadowej, łagodzenie bólów w zapaleniu stawów, buduje kości i zęby. Uczestniczy w przewodzeniu bodźców nerwowych. Fosfor wchodzi w skład białek, tłuszczów, węglowodanów oraz kwasów nukleinowych.
 
Niedobór jest rzadko stwierdzany, ponieważ fosfor jest pierwiastkiem bardzo rozpowszechnionym w produktach żywnościowych.
 
Nadmiar fosforu nie jest szkodliwy dla organizmu pod warunkiem że jest zapewniona odpowiednia ilość wapnia i witaminy D.
 
Źródłem fosforu jest mleko i jego przetwory, podroby (wątroba, móżdżek, nerki), ryby (świeże, solone, wędzone), konserwy rybne, fasola groch oraz żółtka jaj.

Zapotrzebowanie wynosi 800mg na dzień.




 
Potas

Potas jest minerałem występującym w organizmie w największych ilościach. Potas w organizmie człowieka odpowiada za przemiany węglowodanowe, usuwa nadmiar wody i sodu z organizmu, reguluje równowagę kwasowo- zasadową, oraz bierze udział w przewodnictwie nerwowym. Ważną rolą jest regulacja
prawidłowej kurczliwości mięśni.
 
Niedobór potasu występuje rzadko. Niektóre stany jak biegunka, potliwość, stosowanie środków moczopędnych, głodzenie się, mogą odprowadzić do niedoboru potasu. W konsekwencji może dojść do
zakwaszenia organizmu oraz pogorszenia pobudliwości nerwowo- mięśniowej.
 
Nadmiar potasu może prowadzic do zatrucia oraz w niektórych przypadkach do zatrzymania akcji serca. W przypadku osób zdrowych, nie obserwuje się objawów nadmiaru, gdyż jego zwiększone ilości są wydalane z moczem.
 
Źródłem potasu są warzywa, owoce, suche nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, pieczywo razowe, kasza gryczana oraz mleko. Generalnie im pokarm uboższy w tłuszcze, tym bardziej bogaty w potas.

Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi około 2 gramy i zwiększa się przy wysiłkach związanych z utratą potu lub przy biegunkach.




Siarka

Praktycznie cała nasza uroda (piękne włosy, nawilżona i elastyczna skóra), gospodarka hormonalna (poczucie szczęścia i radości, zrównoważony nastrój i uczucie odprężenia), układ odpornościowy (ochrona oczu, oczyszczanie wątroby z toksyn) zależy od obecności siarki w naszym organizmie. Przemiana tłuszczowa oraz węglowodanowa, oddychanie komórkowe, procesy energetyczne, funkcjonowanie stawów - to ważne role
siarki. Siarka jest składnikiem żółci, insuliny, witaminy B1, kwasu pantotenowego i biotyny
 
Niedobór siarki w organizmie człowieka objawia się przygnębieniem, twardymi włosami, bladą cerą, łamliwymi paznokciami, zwiotczałą tkanką łączną oraz zatruciami wątrobowymi i dolegliwościami stawów.
 
Nadmiar siarki w organiźmie jest rzadko spotykany, gdyż jej nadmiar, jest łatwo wydalany z moczem.
 
Źródło siarki to jaja kurze, mleko, ryby, mięso, sery, owoce i warzywa.

Zapotrzebowanie wynosi 850 mg dziennie.
 


 
Sód

Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni. Jest on składnikiem płynów ustrojowych tj. krew, soki trawienne; bierze udział w zachowaniu bilansu wodnego i równowagi.
 
Niedobór jest bardzo rzadki. Skutkiem niedoboru jest: niewydolność nerek, choroby serca i wątroby, niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona), niedoczynność tarczycy.
 
Nadmiar powoduje wzrost pragnienia, wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia koncentracji, drgawki, śpiączka, suchość błon śluzowych, osłabienie mięśni.
 
Źródło sól kuchenna(NaCl), przetwory mięsne (wędliny i wędzonki), konserwy mięsne, ekstrakty drożdżowe, pieczywo

Zapotrzebowanie wynosi 575-625mg dziennie.
 
 
 
Chlor

Wchodzi w skład soków trawiennych w przewodzie pokarmowym( sok żołądkowy, ślina) reguluje on gospodarkę wodą i zasadowo kwasową.
 
Niedobór występuje tylko przy obfitym poceniu, wymiotach, biegunce.
 
Nadmiar jest bardzo rzadko spotykany występuję on przy diecie wysoko solnej.
 
Źródła sól kuchenna, słone produkty (wędliny i sery).

Zapotrzebowanie wynosi 750-800mg dziennie.
 
 



Magnez

Uczestniczy on w wytwarzaniu energii. Reguluje on skurcze mięśni(gładkich i prążkowanych) zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga on w utrzymaniu stałej temperatury naszego ciała. Udziela się w metabolizmie węglowodanów. Zmniejsza on stężenie cholesterolu we krwi.
 
Niedobór zwiększa pobudliwość układu mięśniowo-nerwowego, powoduje arytmia serca. Pomaga w rozwojowi miażdżycy oraz nowotworów.
 
Nadmiar powoduje: osłabienie mięśni, zmniejszenie częstości oddechów, obniżone ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, zaparcia, zatrzymanie moczu.
 
Źródła kakao, czekolada, orzechy, nasiona roślin strączkowych, sery twarogowe, ryby, drób.

Zapotrzebowanie wynosi 300-380mg na dobę.
 
 

Zmieniony: Środa, 03 Listopad 2010 22:07