Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Zdrowe odżywianie Drukuj Email
Poniedziałek, 18 Październik 2010 22:12

Nasze ciało do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje prawidłowej diety i ruchu. Już od dawna to nie ulega wątpliwości. Człowiek który chce cieszyć się życiem, nie mieć problemów ze zdrowiem powinien bacznie się przyglądać temu co spożywa.

Niestety współczesny człowiek popełnia wiele błędów, a mianowicie: spożywa nadmiernie tłuste i słodkie sztucznie przetworzone jedzenie, kawa, papierosy, alkohol, prowadzi stresujący tryb życia, prowadzi siedzący tryb życia.


Spójrzmy z bliska na błędy żywieniowe:

  • dieta uboga w błonnik, który to zawierają warzywa, jarzyny strączkowe, owoce oraz produkty zwane "pełnymi". Błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w procesach trawiennych oraz zmniejsza wchłanianie węglowodanów.
  • masowe używanie oczyszczonej mąki i białego cukru, który to już uzyskał miano „białej śmierci”. Wszechobecny wszędzie cukier zwiększa ryzyko zachorowań    na choroby serca i układu krążenia, gdyż powoduje szkodliwe dla organizmu podwyższenie poziomu cukru, insuliny i trójglicerydów we krwi, co jest przyczyną takich chorób jak: otyłości, nadciśnienie, choroba wieńcowa, cukrzyca typu II, wzrost stężenia trójglicerydów , cholesterolu. Nadmierne spożywanie cukrów przyczynia się do próchnicy, na która to cierpi około 90% ludności państw wysoko uprzemysłowionych.
  • nadmiar tłuszczu który spożywamy w produktach smażonych, fast-foodach, słodyczach. Trzeba pamiętać, że tłuszcze dzielimy na: a) pochodzenia zwierzęcego, nasycone, które występują w mięsie wieprzowym, wołowym, pełnotłustych produktach mlecznych, jajach – podnoszą one poziom "złego" cholesterolu LDL, który odkłada się w ściankach tętnic i jego to należy unikać w naszej diecie, b)pochodzenia zwierzęcego, nienasyconych z grupy omega-3, występujące w rybach, owocach morza, c) wielonasyceniowe pochodzenia roślinnego, do których zaliczamy orzechy, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, - na tych dwóch grupach powinna bazować nasza zdrowa dieta.
By nasz organizm prawidłowo funkcjonował należy zapamiętać kilka naszych rad:
  • bazą jadłospisu powinny być warzywa, owoce, produkty zbożowe, białko dostarczane przez ryby, drób, oliwę z oliwek, rośliny strączkowe,
  • unikać należy szkodliwych tłuszczy zwierzęcych, słodyczy i cukru,
  • dieta powinna być różnorodna aby dostarczała wszystkie niezbędne składniki odżywcze, chodzi przede wszystkim o witaminy i minerały,
  • systematyczne spożywanie mleka i produktów z jego udziałem uchroni nas przed nietolerancją mleka, ponieważ nasz organizm może przestać wytwarzać enzymy  potrzebne do trawienia mleka;  polecane są dla tych osób produkty mleczne fermentowane (jogurty naturalne, kefiry, zsiadłe mleko, twarożki), gdyż bakterie zawarte w tych produktach korzystnie działają na nasz system odpornościowy,
  • zaleca się unikanie alkoholu, ponieważ jest on elementem wyzwalającym wiele nieprawidłowych reakcji w naszym organizmie, spożywany często i w dużych ilościach, powoduje nieodwracalne zniszczenia poszczególnych narządów. Wyjątek stanowi czerwone, wytrawne wino, (ale pamiętajmy o umiarkowaniu) które obniża ryzyko chorób serca i układu krążenia, oraz dobrze wpływa na trawienie.
  • no i oczywiście nie zapominamy o RUCHU!! Nawet 30 min dziennie codziennie poprawi nasz samopoczucie i uchroni przed wieloma schorzeniami i chorobami.
Zmieniony: Środa, 03 Listopad 2010 22:07