Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Bitwa pod Siemiatyczami Drukuj Email
Sobota, 09 Październik 2010 08:44

Pod koniec czerwca 2010 roku, na samym początku wakacji byłam świadkiem rekonstrukcji bitwy pod Siemiatyczami. Sama bitwa, o której napiszę parę słów nieco później miała miejsce w okresie powstania styczniowego, w dniach 6-7 luty 1863 roku. Malarski opis bitwy przedstawia anonimowy rysunek z epoki przedstawiony na wstępie.

Rekonstrukcja o której mowa była punktem kulminacyjnym VI Zajazdu Wysokomazowieckiego odbywającego  się w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.  Motywem przewodnim tegorocznej edycji było powstanie styczniowe oraz uczczenie 145. rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski. W inscenizacji wzięło udział ponad 70 walczących w strojach historycznych.

Zanim zaproszę do obejrzenia zrobionych przeze mnie zdjęć z tej „imprezy”, kilka informacji o samej bitwie. W bitwie pod Siemiatyczami, określanej często, z uwagi na ilość uczestników, największą bitwa powstania styczniowego, ze strony polskiej brały udział połączone oddziały pułkowników: Władysława Cichorskiego-Zameczka, Walentego Lewandowskiego i Romana Rogińskiego w sile ok. 4300 powstańców, ze strony rosyjskiej zaś oddział generała    Zachara Maniukina liczący 2500 żołnierzy. Choć przewaga liczebna była po stronie polskiej, to Rosjanie dysponowali większą siłą ognia oraz byli lepiej wyszkoleni i dowodzeni.

Te czynniki spowodowały, że to oni bitwę, toczoną w okolicach miejscowego cmentarza wygrali. Oddziały polskie tracąc około 200 zabitych i rannych zostały rozproszone, a Rosjanie w odwecie  ograbili i spalili miasto. Straty rosyjskie szacuje się na ok. 70 zabitych żołnierzy.

Zapraszam do obejrzenie fotografii z omawianej inscenizacji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Na koniec coś z „innej beczki” – fotografia średniowiecznego mincerza prezentującego swój wyrób na zamku w Malborku.

Kamila Makowiecka
kl. IV TA

Zmieniony: Sobota, 09 Październik 2010 08:52