Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Dni Kultury Japońskiej Drukuj Email
Piątek, 22 Listopad 2019 16:20

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Dni Kultury Japońskiej

 

Nauczyciele bibliotekarze w ramach współpracy z biblioteką uniwersytecką przez dwa dni uczestniczyli w wydarzeniach związanych z „Dniami Kultury Japońskiej”.  W spotkaniach uczestniczyła również Pani Jolanta Baranowska, najbardziej ambitni uczniowie naszej szkoły (w tym prawie cała klasa III TC). Podczas spotkań młodzież miała okazję porozmawiać z ambasadorem Japonii w Polsce, posłuchać wykładów o anime, ciekawostkach lingwistycznych japońskiego języka i wielu innych aspektach.

Z pewnością należy docenić fakt, że uczestniczyli też w warsztatach na temat tradycyjnej kuchni japońskiej. Bardzo dziękujemy za zaproszenie pracownikowi biblioteki uniwersyteckiej do spraw promocji- Pani Hannie Kościuch. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjścia, o czym niech świadczą relacje naszych uczennic:  

        „Wyjście, które odbyło się 12.11.2019 r. było niesamowite. Byłam na dniach Kultury Japońskiej na Uniwersytecie. Mieliśmy wykład z japońskim ambasadorem, który mówił o wielu interesujących rzeczach. Bardzo chwalił Białystok, jego mieszkańców oraz naszą regionalną kuchnię. Przybliżył nam też trochę historię –dowiedzieliśmy się jak i kiedy doszło do porozumienia Polski z Japonia. Następnie obejrzeliśmy prezentację na temat kuchni japońskiej, mieliśmy nawet okazję spróbować przysmaków azjatyckich. Zainspirował mnie również panel dyskusyjny o anime- prelegent pokazał nam jak bardzo świat bajek przenika się z życiem realnym. Wycieczka była bardzo pouczająca, mam nadzieję, że niedługo będę miała okazję przeżyć coś podobnego” 

 Julia Bajena z klasy I ZBP

 

 13 listopada 2019r. poszliśmy wraz z Panią Joanną  Kurszel na warsztaty pt. „Haiku w zintegrowanym kształceniu językowo-kulturowym”. Warsztaty prowadzone były przez dr hab. Joannę Szerszunowicz na Uniwersytecie w Białymstoku z okazji Dni Kultury Japońskiej. Haiku to japoński siedemnastozgłoskowy epigramat. Na warsztatach Pani profesor w ciekawy sposób przedstawiła nam historię, zasadę tworzenia i przykłady dzieł literackich z gatunku haiku. Następnie próbowaliśmy własnych sił i tworzyliśmy zaskakujące wiersze. Poznawanie oraz zagłębianie się w kulturę państwa, które znane jest z różnorodności i piękna krajobrazu zachęciło każdego z nas do zainteresowania się tym nawet po zakończeniu warsztatów. Zajęcia były bardzo ciekawe, ale przede wszystkim były okazją do pobudzenia w sobie duszy artysty!
     Natomiast wiedza na temat języka, kultury, literatury oraz całokształtu związanego z Japonią, którą posiada Pani profesor Szerszunowicz wzbudziła w nas szczery podziw.
 
    Mam nadzieję, że częściej będziemy mieli okazję uczestniczyć w tak interesujących i poszerzających naszą wiedzę zajęciach!                           

Gabriela Świrydowicz  - z klasy III TC

 

Nauczyciele Bibliotekarze

Zmieniony: Poniedziałek, 25 Listopad 2019 20:29