Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
>>> Zakład fryzjersko-kosmetyczny Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 04 Sierpień 2008 23:46
  • Zakład fryzjersko-kosmetyczny
  • uczennice klasy II TA: Beata Konecko, Paulina Purta, Diana Radziszewska
  • FOTOGALERIA

Jak zostać fryzjerem?

Image


Współcześni fryzjerzy, jeśli mają ambicję bycia kimś w branży, muszą być ludźmi wszechstronnymi zarówno w sensie umiejętności, jak i wiedzy. Muszą wiedzieć sporo nie tylko o technice, ale i o modzie, historii fryzur, a także o stylizacji, wizażu i samych kosmetykach.

Fryzjer to przede wszystkim specjalista od układania, strzyżenia, modelowania i farbowania włosów. Dlatego powinna go cechować spostrzegawczość i podzielność uwagi, wrażliwość estetyczna, a także precyzja i poczucie odpowiedzialności w pracy. Ważna - co wcale nie dziwi - jest też dobra kondycja fizyczna (zwłaszcza nóg, rąk i pleców), sprawność manualna i spełnianie wymogów zdrowotnych: brak chorób skórnych i skłonności do alergii, prawidłowa postawa bez skrzywień kręgosłupa oraz dysfunkcji stawów, a wreszcie prawidłowe widzenie obuoczne i rozpoznawanie barw. Ale zdolności manualne i technika współczesnemu fryzjerowi nie wystarczą. Żeby być wybitnym, musi być artystą, posiadać nieco talentów plastycznych, być wrażliwym na formy przestrzenne i kolor.

Image 

Musi także być otwarty na ludzi i umieć słuchać innych. Niezbędna jest więc dobra komunikacja z klientem i trafna interpretacja jego potrzeb, bo dobry fryzjer to nie tylko świetny stylista, ale również słuchacz, przyjaciel, czasem doradca.

Konieczna jest mu szeroka wiedza na temat włosów, czasami musi zastępować kosmetologa, a przynajmniej kosmetyczkę. Włosy są przecież wizytówką każdego człowieka.

Trzeba dodać, że fryzjerstwo podobno - tak twierdzą mistrzowie - jest zapisane w genach.

To pasja, którą powinno się mieć, by być wybitnym fryzjerem.

Bez zamiłowania w tym zawodzie nic nie można osiągnąć. Ale ważna jest też szkoła. Trafia się najczęściej do szkoły zawodowej, technikum fryzjerskiego lub do studium policealnego.

Ale nauka w szkole fryzjerskiej nie oznacza jedynie przyswajania wiedzy książkowej i praktykowania w szkolnej pracowni. Szkoły są dziś aktywne i wyjątkowo często eksponują swoich słuchaczy na najrozmaitszych pokazach i konkursach. Dlatego już bardzo wcześnie można pokazać szerszemu gronu swoje umiejętności. Często takie imprezy sponsorują firmy fryzjerskie i kosmetyczne. Pokazy i konkursy są dla fryzjerów naturalną drogą awansu i podnoszenia prestiżu.

Pani Izabela Grotek, u której spędziłyśmy Dzień Przedsiębiorczości, oprócz szkoły fryzjerskiej ukończyła policealne studium kosmetyczne uzyskując tytuł technika usług kosmetycznych o specjalności kosmetyka.  Zdobyła umiejętności z wizażu, stylizacji paznokci, pedicure leczniczego, oraz masażu, o czym mogłyśmy się przekonać oglądając jej dyplomy i certyfikaty.

Uczniowie klasy II TB
Zmieniony: Piątek, 15 Maj 2009 21:44