Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Moda bezglutenowa Drukuj Email
Sobota, 17 Grudzień 2016 17:52

MODA BEZGLUTENOWA

Źle się czujesz? Nie możesz spać, wciąż boli cię brzuch i głowa? To dlatego, że jesz pieczywo, makarony i ciastka, przekonują zwolennicy diety bezglutenowej i namawiają do zmiany menu. Ich zdaniem wystarczy odstawić produkty zawierające ten składnik, by nabrać energii, poczuć się zdrowym, a przede wszystkim nie mieć dolegliwości żołądkowych. Tak też do niedawna sądzili naukowcy. Dziś okazuje się jednak, że byli w błędzie. Gluten nie zaburza pracy układu pokarmowego. A wyeliminowanie z codziennego menu produktów z pszenicy, jęczmienia i żyta wcale nie służy zdrowiu. Przynosi więcej szkody niż pożytku.

W kreowaniu mody na tę dietę bez wątpienia pomogli celebryci. Gwyneth Paltrow, Victoria Beckham czy Miley Cyrus przekonywały, że od kiedy ją stosują, nie tylko schudły, ale także czują się lepiej, mają więcej energii i ładniejszą cerę. Jenny McCarthy, aktorka i modelka, zapewnia, że „odstawiając gluten, wyleczyła syna z autyzmu”. A NovakDjoković po przejściu na bezglutenowe menu odzyskał energię i zaczął wreszcie odnosić sukcesy na korcie. W Polsce bezglutenową dietę pokochały Kayah i Reni Jusis.

Gdyby rzeczywiście gluten był tak szkodliwy, jak twierdzą niektórzy, to ludzkość dawno by wyginęła. Chleb jest od tysięcy lat istotną częścią menu człowieka. Dziś produkty zbożowe stanowią podstawę piramidy zdrowego żywienia, zalecaną przez Instytut Żywności i Żywienia.

Dietetycy biją na alarm, że tak mało jemy w Polsce dobrej jakości tradycyjnego pieczywa, które jest cennym źródłem błonnika. Błonnik reguluje procesy trawienne i chroni jelito grube. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu tego odcinka układu pokarmowego. – Pieczywo żytnie, orkiszowe, mąki z pełnego ziarna, makarony razowe czy kasze są bogate w witaminy z grupy B, niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego, a także w kwas foliowy; są również źródłem magnezu, żelaza, wapnia, cynku i selenu.

Pogoda dla biznesu..

Moda na dietę bezglutenową nie przemija. Ku radości przemysłu spożywczego, który zbija na niej majątek. Wcześniej dla małej garstki osób chorych na celiakię i uczulonych na gluten biznesu nie opłacało się rozkręcać. Teraz wytwórcy artykułów spożywczych oferują niezwykle bogaty wybór chleba, bułek czy ciasteczek bez glutenu. W Wielkiej Brytanii rynek takiej żywności jest dziś wart 238 mln funtów i rośnie 15 proc. rocznie. W Stanach Zjednoczonych jej sprzedaż skoczyła z 11,5 mld w 2010 r. do 23 mld dolarów w tym roku, wynika z danych, do których dotarł „Wall StreetJournal”. Szaleństwo ogarnęło nawet Włochów, którzy – jak wiadomo – bez pizzy i makaronów żyć nie mogą. Dlatego pojawiły się tam makarony i pizze bezglutenowe.

Aby jednak żywność bez glutenu mogła nadawać się do zjedzenia, producenci dodają do niej sól, cukier i tłuszcz, które w nadmiarze zdrowiu nie służą. Osoby dotknięte celiakią, które są skazane na życie bez glutenu, zjadają zdecydowanie mniej błonnika, za to więcej tłuszczów niż osoby zdrowe, które z glutenu nie zrezygnowały.

rodukty bez glutenu zawierają także niewiele witamin i minerałów. Z tego powodu osoby chore na celiakię, którym nie wolno jeść glutenu, miewają niedobory tych składników i muszą być pod stałą opieką lekarza. Nie są więc okazami zdrowia, jak można by sądzić, słuchając zwolenników diety bezglutenowej. Wszystko dlatego, że wytwórcy żywności bez glutenu muszą bardzo mocno przetworzyć mąkę pszenną czy żytnią, by usunąć z niej to białko. 

Wbrew temu, co głoszą zwolennicy diety bezglutenowej, ze zdrowiem ma ona niewiele wspólnego.

Dieta bezglutenowa jest jedyną metodą leczenia w jednostkach chorobowych, jak: celiakia, alergia oraz nietolerancja na gluten. Istnieją przesłanki do zastosowania jej w innych schorzeniach typu choroba Hashimoto, czy autyzm. Natomiast stosowanie jej u zdrowych osób wydaje się kompletnie bezużyteczne i bezcelowe.