Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
S jak Słodycze Drukuj Email
Poniedziałek, 09 Maj 2016 22:30

Słodycze lubi każdy z nas, jednak mało, kto wie, że to są cisi zabójcy! Słodycze zawierają, bowiem cukry proste, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie, na pracę narządów i układów, w szczególności układu trawiennego.
 
Jedzenie słodyczy to jedna z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości. Węglowodany w dużych ilościach zakłócają także gospodarkę hormonalną i przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu II. Przyczyniają się także do rozwoju próchnicy!
 


Słodycze w diecie są wszechobecne, na śniadanie jemy słodkie dżemy, kremy czy drożdżówki. Mało, kto stara się je wyeliminować z codziennego spożywania. Dlaczego spożywamy słodycze?
 


  • Wielu z nas sięga po słodycze, gdy odczuwa senność, a organizm daje mu widoczny znak, że spada poziom cukru we krwi.
  • Wiele osób sięga po coś słodkiego do jedzenia, gdy ma tzw. „chandrę”
  • Niektórzy naukowcy apetyt na słodycze tłumaczą czynnikami genetycznymi.
 
Objadanie się słodkościami to najprostsza droga do nadwagi, ta z kolei ma negatywny wpływ na pracę serca, kręgosłupa czy stawów. Jakie są najważniejsze aspekty wpływu słodyczy na zdrowie człowieka?
 


  • Słodycze w dużych ilościach mogą rozchwiać system hormonalny regulujący gospodarkę glukozy we krwi, co może przyczynić się do powstania insulinooporności, a w konsekwencji cukrzycy typu II, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłych.
  • Cukry znajdujące się w słodyczach powodują, że dzieci nie mają apetytu, – gdy ilość kalorii potrzebna organizmowi zostanie zaspokojona przez słodycze, nie chcą wtedy jeść pożywienia bogatego w witaminy i składniki mineralne, bo zwyczajnie nie odczuwają głodu.
  • Cukry występujące w słodyczach to największy wróg zdrowych zębów, który powoduje powstawanie próchnicy. Cukry przylepiające się do zębów stanowią pożywkę dla bakterii, produkujących kwas mlekowy, który niszczy szkliwo nazębne.
  • Istnieją słodycze, takie jak cukierki, lizaki, żelki, misie i landrynki, w przypadku, których określenie puste kalorie nabiera pełnego znaczenia, bowiem wszystkie te produkty poza walorami smakowymi nie posiadają żadnych wartości odżywczych.

 

Czekolada:
Czekolada jest słodkością, na którą możemy pozwolić sobie raz na jakiś czas, szczególnie, gdy pijemy dużo kawy. Gorzka czekolada zawiera spore ilości potasu i magnezu, które normalnie wypłukuje kawa. Jednakże sama czekolada nie zastąpi naszego apetytu na łakocie, dlatego warto pomyśleć o jakichś domowych substytutach, które pomogą je ograniczyć w diecie. Przede wszystkim należy jeść większe ilości owoców, które dostarczą naszemu organizmowi węglowodanów w naturalnej postaci.
 
Najlepsze owoce to:
Arbuz, truskawki, papaja, pomarańcza, grejpfrut.

Jednak pamiętajmy, że mały batonik przed egzaminem nie jest zły. Trzeba tylko uważać, żeby nie weszło nam to w nawyk. Słodycze nic nam nie dają, jedynie zaspokajają nasze chwilowe chęci na „coś słodkiego”, „coś na przegryzkę”. Na świecie są prowadzone kampanie przestrzegające przed słodyczami, które prowadzą do cukrzycy np. kampania „sweet kills”
 
 
Opr. Dominika Bagińska
Zmieniony: Poniedziałek, 09 Maj 2016 22:36