Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Wycieczka zawodowa do Warszawy 2014 Drukuj Email
Wtorek, 13 Maj 2014 23:25

Wycieczka zawodowa do Warszawy 2014:
Cel i założenia programowe wycieczki:

  • Zwiedzanie Sejmu i Senatu
  • Giełda Papierów Wartościowych
  • Zwiedzanie i lekcja muzealna w Muzeum Narodowym
  • Zwiedzanie Stadionu Narodowego

Termin: 15 kwietnia 2014
Uczestnicy: uczniowie kl - I TB, I TD, I TE, I TF, I TG, II TE - (45 osób).
Pomysłodawca i organizator wycieczki: Barbara Wysocka
Opiekunowie: Barbara Wysocka, Edyta Turel

 

 Zbiórka: godzina:6.45

Deszczowa pogoda, a my uśmiechnięci i pełni optymizmu…

 

Punktualnie o godzinie 7.30 wyruszyliśmy do stolicy.

Warszawa również przywitała nas zmienną pogodą

Sejm i Senat


Podstawowa funkcja Sejmu, polega na stanowieniu, w drodze procedury legislacyjnej, aktów prawnych – ustaw decydujących o zasadach funkcjonowania podstawowych dziedzin życia obywateli. Materią ustawową, czyli obszarem regulowanym przez ustawę, mogą być m.in.: prawa i wolności obywatelskie, organizacja i działanie najważniejszych organów państwa, system wydatków i dochodów budżetu państwa (ustawa budżetowa), prawo karne.

Do Sejmu co 4 lata wybiera się 460 posłów. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie.

…oczekiwanie …

Aby wejść na salę obrad parlamentu musieliśmy przejść szczegółową kontrolę.

Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent RP nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu i wyznacza wybory na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 30 dni poprzedzających upływ kadencji Sejmu i Senatu.

Przez chwilę poczuliśmy się jak prawdziwi senatorzy

 
 
 
Chwila dla fotoreporterów…

Jednym z najważniejszych elementów działalności poselskiej  jest udział w posiedzeniach Sejmu, które odbywają się w tzw. tygodniach posiedzeń. Jest to uprawnienie posła, ale również jego obowiązek wynikający z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz regulaminu Sejmu.

... a my słuchaliśmy dalej:

…obecność posła na posiedzeniu Sejmu potwierdzana jest podpisem na liście obecności, wykładanej każdego dnia posiedzenia na dwie godziny od momentu rozpoczęcia obrad oraz poprzez potwierdzony wydrukami udział w głosowaniach. Marszałek Sejmu zarządza obniżenie posłowi uposażenia i diety parlamentarnej za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności lub niewcięcie udziału w danym dniu w więcej niż 1/5 głosowań…

w budynku parlamentu ciągle coś się dzieje: Dziennikarze próbują się czegoś nowego dowiedzieć u źródła, czyli proszą o wywiad na żywo lub polityczny komentarz dotyczący aktualnych wydarzeń, poszczególnych posłów i senatorów.

Obejrzeliśmy również wystawę związaną z historią sejmu i poszczególnych jego kadencji.

Następnie dotarliśmy na ul. Książęca, gdzie znajduje się Centrum Giełdowe SA.

…ale najpierw szczegółowa kontrola.

Zadaniem GPW jest organizacja obrotu instrumentami finansowymi. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest spółką akcyjną, w której dominujący udział posiada Skarb Państwa, a pozostałą część (1,2%) banki, domy maklerskie oraz emitenci notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Giełda Papierów Wartościowych posiada udziały w innych spółkach, których działalność jest blisko związana z obrotem papierami wartościowymi. Nas oprowadzał i zapoznał z historią giełdy wolontariusz z Fundacji Rynku Kapitałowego.

Symbolem hossy jest byk.

Jedziemy obejrzeć salę notowań.

Zapraszamy do zapoznania się z historią papierów wartościowych…

Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym:

Temat naszej lekcji : Sztuka klasyczna. Sztuka romantyczna.

Zastanawialiśmy się podczas niej, jakie elementy decydują o tym, że sztuka jest klasyczna lub romantyczna.

Poznaliśmy kontekst epokowy każdej z nich, przeanalizowaliśmy najważniejsze różnice i podobieństwa stylistyczne oraz światopoglądowe. Przekonaliśmy się, że opozycyjność obu tych kierunków wcale nie jest taka oczywista.

Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie:

W trakcie zwiedzania poznaliśmy najwybitniejsze dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum. Trasa zwiedzania obejmowała wybrane obiekty z Galerii Sztuki XIX wieku, Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego oraz Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego. Do najsłynniejszych dzieł w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego należy Tondo autorstwa Sandra Botticellego, zaś wśród wielu arcydzieł sztuki XIX wieku prezentowanych w Galerii Sztuki XIX Wieku znajduje się m.in. „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki.

 


Stadion Narodowy:
 
Wracając do Białegostoku zwiedziliśmy po drodze wielofunkcyjny stadion sportowy wybudowany w latach 2008-2011 w Warszawie, w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty w dniu 29 stycznia 2012. Posiada on czwartą kategorię w klasyfikacji UEFA (najwyższą). Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc, w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż (dla 800 osób).

Zadowoleni, szczęśliwi i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do domu.

Barbara Wysocka
Zmieniony: Piątek, 28 Listopad 2014 23:08