Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Kuchnia podlaska Drukuj Email
Niedziela, 23 Luty 2014 20:03

Kuchnia podlaska

Region podlaski nie jest urozmaicony materialnie, lecz ma bogatą tradycję. Kuchnia podlaska zawiera wpływy wielu narodowości takich jak: polska, litewska, białoruska, żydowska i tatarska. Podlasie zamieszkiwane jest przez ludzi gościnnych, dlatego na Podlasiu powiedzenie "Gość w dom Bóg w dom’’ nie było pretekstem do pijatyki. Nabierało ono właściwego znaczenia.

Najbardziej znanym surowcem jest ziemniak. To właśnie tutaj miały początek babki ziemniaczane, kiszka ziemniaczana czy też placki ziemniaczane. Oprócz ziemniaczanych wyrobów znane są jeszcze konfitury, wędzone szynki i sery, kompoty oraz kiszonki. Wykorzystywane są również owoce i zioła do tworzenia przede wszystkim wyśmienitych trunków. Jedną z tradycyjnych nalewek jest Żubrówka - wódka przygotowywana z dodatkiem aromatycznej trawy żubrowej, ale również nalewki owocowe np. żurawinówka.

Kuchnia podlaska tworzy kilka tradycji regionalnych. Dla Suwalszczyzny charakterystyczne jest łączenie ryb z grzybami. Standardowym daniem są cepeliny – ogromne kluchy faszerowane na bardzo dużo sposobów. Serwuje się również pyzy oraz kartacze, jednak największą sławą cieszy się sękacz. Część Podlasia jest zaliczana do kultury Mazowsza. Słyną z wypieków takich jak chleby, obwarzanki i korowaje.

 

Babka Ziemniaczana

Babkę ziemniaczaną przyrządza się z ziemniaków, jaj, cebuli i podgardla.

Ziemniaki obrać, umyć i drobno utrzeć. Uzyskaną masę ziemniaczaną posypać łyżką mąki. Drobno pokrojoną cebulę i pokrojony w kostkę boczek zrumienić na patelni. Dodać do masy ziemniaczanej, wymieszać. Dodać jajka, sól, pieprz, majeranek i przepuszczony przez praskę czosnek. Tak przygotowaną masę wyłożyć na wysmarowaną tłuszczem blaszkę. Piec ok. 1,5 godz. bez przykrycia w temperaturze 150 stopni.
Babka ziemniaczana ma swoje święto. Co roku w okolicach czerwca w Supraślu odbywają się mistrzostwa w pieczeniu babki ziemniaczanej.

Konkurs na najlepszą babkę przyciąga wielu zainteresowanych.

 

Kiszka ziemniaczana

Potrzebne surowce: ziemniaki, jaja, cebula, wędzony boczek, majeranek, sól, czosnek, mąka.

Ziemniaki obrać, umyć i drobno utrzeć. Uzyskaną masę ziemniaczaną posypać łyżką mąki. Drobno pokrojoną cebulę i pokrojony w kostkę boczek zrumienić na patelni. Dodać do masy ziemniaczanej, wymieszać. Dodać jajka, sól, pieprz, majeranek i przepuszczony przez praskę czosnek. Wymieszać. Taką masą luźno nabijać flaki (1/2 - 2/3 ich pojemności). Końce zawiązać za pomocą nici. Ułożyć na lekko posmarowanej (najlepiej olejem) blasze, nakłuć igłą w kilku miejscach i piec na złoto w temp.180-190 stopni (pod koniec można trochę podnieść dla szybszego zrumienienia).

Kiszka ziemniaczana również jest charakterystyczną potrawą kuchni podlaskiej. Potrawa ta była charakterystyczna dla biednej kuchni wiejskiej.

Dlatego w Mistrzostwach pieczenia babki ziemniaczanej przyrządza się również kiszkę.
 

Sękacz

Składniki:
  •  40 jaj
  • 1l kwaśnej śmietany
  • 1kg mąki
  • 1kg cukru
  • 50dag masła
  • 50dag margaryny
  • 2 cytryny

Sposób przygotowania:
Tłuszcze z cukrem utrzeć na pulchną masę, dodać żółtka (bez białek), połączyć z mąką i śmietaną, dokładnie ucierać drewnianym wałkiem, aż zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Pod koniec ucierania dodać sok z cytryn, dokładnie wymieszać. Białka ubić na pianę. Ciasto podzielić na 8 porcji i do każdej stopniowo dodawać pianę z 5 białek. Podczas pieczenia sękacza należy kręcić wolno wałkiem oraz dolewać ciasto (wygodniej będzie, jak będą to robić dwie osoby). Całkowity czas pieczenia wynosi 3 godziny. Gdy ciasto ostygnie (około 12 godzin) należy zdjąć je z wałka.

Gabriela Czarkowska I TE
Zmieniony: Niedziela, 23 Luty 2014 20:13