Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Dobre i złe nawyki żywieniowe Drukuj Email
Niedziela, 16 Luty 2014 01:06

Dobre i złe nawyki żywieniowe
 
Nawyki żywieniowe to nic innego, jak sposoby odżywiania się, które mogą być zarówno prawidłowe, jak nieprawidłowe. Złe nawyki żywieniowe stają się przyczyną wielu schorzeń i dolegliwości, m.in. wzdęć, zaparć, wrzodów, cukrzycy, miażdżycy, jak i również znacznego przybierania na wadze, powodującego nadwagę i otyłość. Dobre nawyki żywieniowe są gwarancją świetnego stanu zdrowia pozwalają zachować wagę w normie oraz piękne włosy, paznokcie i jędrne ciało.
 
 

 

Prawidłowe odżywianie jest jednym z czynników warunkujących zdrowie. Zarówno niedobór jak i nadmiar składników odżywczych wpływają na stan zdrowia. Spożywanie nadmiernej ilości pożywienia oraz niewłaściwe jego proporcje np. zbyt małe ilości węglowodanów złożonych takich jak skrobia, a zbyt duże ilości tłuszczów czy niedostateczna zawartość składników regulujących takich jak mikroelementy i witaminy są bardzo często przyczyną poważnych problemów zdrowotnych zwłaszcza w krajach rozwiniętych. To właśnie w tych krajach odnotowuje się najwięcej przypadków miażdżycy, otyłości, cukrzycy i wielu innych chorób, w których udział czynników żywieniowych odgrywa podstawowa funkcję.
 

 
Nawyki żywieniowe najczęściej wynosimy z dzieciństwa. W wieku dorosłym można je zmienić, ale nie przychodzi to z łatwością. Oto kilka nawyków, z którymi życie staję się lepsze :) :

REGULARNE POSIŁKI:

Bardzo istotne jest spożywanie trzech głównych posiłków dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) i dwóch lżejszych (drugie śniadanie, podwieczorek). Jednym z najważniejszych posiłków dnia jest pierwsze śniadanie. Dużo ludzi nie je śniadań ze względu na poranny pośpiech w domu. To pierwszy posiłek po nocnej przerwie, którego zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii. Śniadanie powinno zawierać węglowodany, białka, witaminy i składniki mineralne. Ważne jest spożyć je przed wyjściem z domu. Pełnowartościowe śniadanie zapewni nam dużo energii na nowy dzień.

Drugie śniadanie zapewni dostawę energii, drugie śniadanie powinno być mniej obfite niż pierwsze.

Obiad: posiłek jedzony w środku dnia - często bywa zbyt obfity. W jego składzie uwzględnij mięso jako produkt białkowy oraz warzywa w dowolnej postaci (najlepiej gotowane na parze lub surowe).

Podwieczorek to uzupełnienie, jego zadaniem jest dodać nam energii. Na podwieczorek najlepsze będą owoce.

Ostatnim posiłkiem dnia jest kolacja - lekkostrawna, niezbyt duża, lecz urozmaicona. Dobrze, jeśli jest jedzona dwie godziny przed snem, by organizm miał szansę na trawienie.

• SPOŻYWANIE POSIŁKÓW W MNIEJSZYCH ILOŚCIACH ALE CZĘŚCIEJ!

Warto jest jeść mniej, a częściej. Mniejsze porcje są trawione przez organizm szybciej, dzięki czemu odkłada się mniej tkanki tłuszczowej.

• JEDZENIE WOLNIEJ I DOKŁADNE PRZEŻUWANIE.

Przyjemność jedzenia jest ważna i, jeśli jest to jedzenie zdrowe, utrwala dobre nawyki. Ważne jest też, żeby mieć na posiłek dość czasu. Dzięki temu nie tylko jest milej, ale także można dokładnie przeżuć pożywienie, co chroni nas przed zaburzeniami trawienia. Powolne jedzenie pomaga kontrolować apetyt. Jeśli pochłaniasz jedzenie bardzo szybko, sygnał sytości nie zdąża dotrzeć do mózgu i nie wiemy, że czas już przestać.
 
Daj sobie czas na wsłuchanie się w swoje ciało przed posiłkiem, w trakcie i po posiłku. Badania wykazały, że osoby otyłe i z zaburzeniami łaknienia, takimi jak anoreksja i bulimia, tłumią naturalne mechanizmy kontroli łaknienia. Staraj się nie robić z jedzenia rozrywki ani nagrody. Jedz tylko wtedy, gdy jesteś głodny, i skupiaj się na tym, co robisz. W ten sposób zachowasz sprawność tych mechanizmów.
 
• DOSTARCZANIE ORGANIZMOWI DUŻO PŁYNÓW.

 Człowiek oprócz jedzenia powinien też regularnie pić.
 
 
 
 
Woda jest niezbędna wszystkim funkcjom ciała, tymczasem większość ludzi pije za mało. Staraj się codziennie wypijać 2 litrów płynów. Odwodnić się nieświadomie jest bardzo łatwo. Objawami odwodnienia są niezdolność koncentracji, zmęczenie i senność. Wiele osób w odpowiedzi na te objawy je, gdy tymczasem to woda potrzebna jest organizmowi także do odblokowania uwięzionej w komórkach energii.

Pij wodę lub rozcieńczone soki, nie alkohol lub napoje zawierające dużo kofeiny; mają one działanie moczopędne i powodują zwiększoną utratę wody z moczem.
 
• PRZYGOTOWANIE POSIŁKÓW W DOMU.
 
 Na pewno bardzo wygodne jest i nie zabierające nam cennego czasu tzw. jedzenie na mieście. Ogromny odsetek mieszkańców dużych miast żywi się w ten sposób narażając się na niestrawności,  a w dalszej perspektywie poważniejsze dolegliwości. Bo przecież jedząc w barach i restauracjach nie mamy wpływu na wybór tłuszczów użytych do przyrządzania potraw, musimy zaakceptować ilość wsypanej do zupy soli, o polepszaczach smaku i specyfikach przyśpieszających przygotowanie potraw. Dlatego, by kontrolować, co tak naprawdę się je, warto w miarę możliwości przygotowywać posiłki w domu. Pierwszym zauważalnym pozytywem będzie ustąpienie uczucia wzdęcia i zgagi, które zbyt często pojawiają się po bufetowym lunchu.
 
• UROZMAICANIE MENU.

 Starajmy się przygotowywać wszystkie posiłki pamiętając co jedliśmy wczoraj i przedwczoraj. Nie codziennie przecież musimy jeść mięso. Tradycyjne kotlety zastępujmy rybami, ponieważ są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, które m. in. poprawiają sprawność naszego umysłu. Ziemniaki jedzmy wymiennie z kaszami, ryżami, makaronami. Poszperajmy w przepisach na surówki i sałatki - są tu ogromne możliwości, a każde warzywo czy owoc różni się ilością witamin i składników mineralnych: w jednych jest więcej wapnia, w innych żelaza czy witaminy C. Także wśród nabiału możemy przebierać decydując się raz na jogurt, raz na biały czy żółty ser. Myśląc w ten sposób będziemy dostarczać organizmowi wszystkich składników pokarmowych nie narażając się na niedobory energetyczne czy witaminowe - nie narażając się na choroby.
 

 
 
O to kilka przykładów złych nawyków żywieniowych:
 
• PRZEJADANIE SIĘ.
 
Ten zły nawyk żywieniowy wynika po części z tego, że nie je się śniadań. Poranny stres i szybka kawa w biegu zabija uczucie głodu, które dopada nas przed południem ze zdwojoną siła – nic dziwnego nasz organizm nie miał paliwa od kilkunastu godzin, więc intensywnie się o nie dopomina. Na pierwszy posiłek rzucamy się z wilczym apetytem i zanim sygnał o sytości dotrze z trzewi do mózgu my zjadamy znacznie więcej niż potrzebujemy. Jakie rozwiązanie? Należy jeść wolno, gryźć każdy kęs starając się docenić w pełni smak potrawy. Nasze jelita będą nam za to wdzięczne a mózg szybciej wyda komendę „stop – jesteś najedzona!”.
 
 
 
 
• FATALNA JAKOŚĆ POTRAW.

Żyjących w biegu dopada kolejny zły nawyk żywieniowy, którym jest fatalna, jakość spożywanych potraw. Na mieście często niestety jemy tłusto, szybko i bezrefleksyjnie. Nie specjalnie nawet pamiętając, co w siebie „wrzuciliśmy”. Jakie rozwiązanie? Jedzenie dobrej, jakości możemy zabrać z domu, co za problem wieczorem zrobić jakąś zdrową kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa i wrzucić do pojemnika. W domu dbanie o dobrą jakość potraw jest prostsze.    
 
• CIĄGŁE PRZEKĄSKI I PODJADANIE.
 
Pojadanie jest częstym zjawiskiem w naszym codziennym życiu. Polega na spożywaniu żywności między głównymi posiłkami (śniadanie, obiad, kolacja), często nie z powodu odczuwania głodu, tylko z łakomstwa. W ten sposób, prowadząc nieregularny tryb życia, próbujemy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii. Nie mając czasu na przygotowywanie posiłków, sięgamy nie tylko po produkty typu Fast-food , ale także wysokokaloryczne przekąski typu: paluszki, ciasteczka, chipsy itp.
 
Nie tylko nieregularny tryb życia składnia nad do pojadania. Część z nas „zajada stres”. Denerwując się sięgamy po niekontrolowaną ilość przekąsek i słodyczy, by poprawić sobie nastrój. Zdarza się, że jedzenie wykorzystujemy jako „rozwiązanie” problemów w naszym życiu. Ponadto, świat wokoło nakłania nas do sięgania po niektóre produkty. Kolorowe reklamy, spotkania z przyjaciółmi, wyjścia do kina, zapachy dobiegające z restauracji z pewnością nie pomagają nam w konsumowaniu regularnych posiłków.
 
• ZBYT DUŻA ILOŚĆ MIĘSA I WĘDLIN.

Podczas spalania białka, w organizmie wytwarzają się kwasy: siarkowy, fosforowy i oksyproteinowy. To niedopałki białkowe, wytwarzające się wtedy, gdy dostarczamy zbyt wiele białka zwierzęcego. Pierwszym filtrem oczyszczającym jest wątroba, a jeśli ona nie potrafi ich zatrzymać lub zobojętnić toksyn, zaczynają się one gromadzić w jelicie grubym, potem przenikać do krwiobiegu, zatruwając kolejno serce, stawy i nerki. W ten sposób powstaje cały łańcuch schorzeń określanych jako choroby przemiany materii.
 

 
 
KILKA DOBRYCH RAD:
Warto jeść na mniejszych talerzach wtedy wydaje się nam, że spożywamy większe ilości pożywienia. Na dużym talerzu wydaje się nam, że jedzenia jest niewiele i zjadamy wszystko, często mając jeszcze ochotę na dokładkę. Kiedy natomiast taką samą ilość jedzenia nakładamy na mały talerz, porcja wygląda na relatywnie większą niż jest w rzeczywistości.
 
Gdy jemy należy się skupić wyłącznie na tym, nie możemy rozpraszać się oglądaniem telewizji, ponieważ pochłoniemy wtedy większe ilości jedzenia.
 
Chcąc schudnąć należy także zrezygnować z podjadania na stojąco. Posiłki należy jeść przy stole, bo wtedy łatwiej skontrolować ilość spożywanego posiłku. Ale ważne jest także gdzie ustawiony jest stół. Jeśli to tylko możliwe - stół, przy którym zasiadamy do posiłków powinien stać w innym pomieszczeniu niż kuchnia. Jeśli bowiem mamy garnek w zasięgu ręki, łatwiej nam sięgnąć po dokładkę, niż wtedy, gdy jest daleko i po kolejną porcję musimy pójść. W tym przypadku nad łakomstwem wygrywa nasze lenistwo Wink
 
 
Źródła:
  • www.poradnikzdrowie.pl
  • www.trening-indywidualny.pl
  • www.zdrowystylzycia.info
 
 Paulina Bałdyś
 Marlena Szumicka
 
 
 

Zmieniony: Niedziela, 16 Luty 2014 01:19