Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Kuchnia śląska Drukuj Email
Sobota, 11 Styczeń 2014 00:21

Początek kuchni śląskiej wywodzi się z samowystarczalności i wyizolowania się lokalnych gospodarstw wiejskich. Jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych kuchni w Polsce. Obok gwary jest bardzo ważną częścią tożsamości etnicznej mieszkańców. Pożywana, smaczna jednak bardzo zróżnicowana poprzez zamieszkującą Śląsk ludność pochodzenia czeskiego, polskiego, żydowskiego oraz austriackiego.


Surowce


Podstawą tej kuchni są dania przygotowane z niedrogich produktów takich jak kasz, ziemniaki. Jednak najważniejsze miejsce zajmują ziemniaki pod różną postacią. Natomiast tradycyjnym warzywem jest kapusta kiszona. Podstawą pożywienia ludności Śląskiej był nabiał i produkty pochodzenia roślinnego, mięso jedzono bardzo rzadko.

Potrawy


Potrawy Śląskie można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej można zaliczyć dania jedzone w tygodniu, zazwyczaj były to zupy: wodzianka i żur. Jednak zaliczyć można również krupnioki i żymloki.

Natomiast do drugiej grupy zaliczamy dania świąteczne, z lepszych składników, bardziej zróżnicowane i złożone. Takie jak: rosół z makaronem, białe kluski, buchty, kluski z mięsem.

Największą wagę przykładano do dań wigilijnych. Na wieczerzę przygotowywano specjalne dania, które były robione tylko i wyłącznie na te okazję: pieczony karp, opiekane śledzie w zalewie octowej, śledzie w śmietanie, kapustę z grzybami, makówki, moczkę, świątecznego piernika, ciemnego piwa, orzechów włoskich i laskowych, rodzynek i innych bakalii.

Na wielkanocnym stole były mniej obfite potrawy, ale i tu można znaleźć przeróżne smakołyki takie jak; jaja gotowane na twardo i moczone w specjalnej zalewie z łupin cebuli i kminku, kołocz z serem lub makiem.

Z czego słynie kuchnia śląska


Kuchnia Śląska słynie z najbardziej znanych potraw takich jak: żur, wodzianka, bryje, kluski, kołacz, moczka, krupniki, rolada śląska oraz żymloki. Wśród tradycyjnych potraw znaleźć możemy również pierniki, makówkę, kreple, Kopa ornontowicka, Placek z rabarbarem, Szpajza, wąwoziki.

Śląskie specjały


 

 KOŁACZ

Tradycyjnym pieczywem regionu raciborskiego jest kołacz (zwany również „kołoczem”). Kołacz przyrządza się z ciasta drożdżowego, zawierającego – oprócz oczywiście drożdży – mąkę pszenną, masło (ze smalcem lub łojem), cukier, jajka i mleko. Ciasto dzieli się na dwie części, przekładając je masą z sera, maku bądź jabłek. Wierzch kołacza jest dekorowany posypką z mąki i masła, popularnie nazywaną „kruszonką”.

 


 

KREPLE

Karnawałowy wypiek stanowią „kreple” czyli pączki, rozpowszechnione na całym Śląsku. Ciasto na kreple wyrabia się z mąki pszennej, drożdży, cukru, mleka, jajek, masła, soli, czasem również dodając spirytus lub inny alkohol. Ciasto formuje się w kule nadziewane marmoladą lub powidłami, następnie smaży się je na smalcu i posypuje cukrem pudrem.


 

ŻUR

W początkach XX w. żur uważany był za niemalże narodową potrawę Ślązaków.
Żur z maślanki przyrządza się przez zagotowanie wody i wlanie do niej maślanki zmieszanej z mąką i śmietaną. Po ugotowaniu podaje się go z ziemniakami.

 


 

KRUPNIOKI

Jak na całym Śląsku, również w regionie raciborskim bardzo popularne są „krupnioki”. Trzon tej potrawy stanowią jelita nadziewane kaszą jęczmienną, gryczaną lub ryż oraz surową krew. Całość przyprawiona jest smalcem, solą, pieprzem i zielem angielskim.


 


MAKÓWKI

Spośród słodkich przysmaków na uwagę zasługują śląskie makówki - deser z mielonego maku z dodatkiem miodu i bakalii, układany na cienkich kromkach słodkiego pieczywa i zalewany gorącym mlekiem. Podaje się go na zimno.

 


Bigos Śląski


Bigos:

  • 1,5 kg kapusty kiszonej
  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 10 dag smalcu
  • 5 dag przecieru pomidorowego
  • 25 dag cebuli
  • 1 ząbek czosnku
  • 3 dag mąki pszennej
  • sól
  • pieprz
Kluski:
  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 30 dag mąki pszennej
  • 1 jajko
  • Sól
Opis przygotowania:

Ugotować kapustę kiszoną. Pokrojone w kostkę mięso i cebulę - usmażyć, dodać czosnek roztarty z solą, mąkę, przecier pomidorowy i doprawić do smaku.
Zrobić kopytka - do ziemniaków przepuszczonych przez praskę dodać jajko, mąkę i zagnieść ciasto. Formować wałeczki, następnie pokroić ukośnie na nieduże romby i gotować w osolonej wodzie.

opr. Ewa Dąbrowska - 1TE
Zmieniony: Sobota, 11 Styczeń 2014 00:39