Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Poradnik młodego ekologa Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 29 Kwiecień 2013 05:48
Dziś, żeby być EKO, nie trzeba zapisywać się do specjalnych organizacji, chodzić na pikiety czy wyjeżdżać do krajów proekologicznych. Sama możesz zadbać o to, żeby twój dom, twoje otoczenie i rodzina było przyjazne dla środowiska.
 
Jak?
 
Oto kilka prostych pomysłów, jak oszczędzić nie tylko środowisko, ale i kilka złotych!

Najlepsze w tych zasadach jest to, że może je stosować każdy, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy wysokość zarobków.

1. Rower zamiast samochodu. To zasada, którą stosuję od roku, jeżdżąc do pracy i muszę przyznać, że działa - nie tylko na środowisko (bo nie wydzielam szkodliwych spalin swoim samochodem) ale też na moją kondycję - jestem o parę ładnych kilo lżejsza :)

2. Ekotorba zawsze pod ręką. Od kiedy weszła moda na eko torby, w moim domu znajduje się kilka sztuk tych jakże funkcjonalnych cudeniek. Niestety, często zdarzało mi się, że idąc na zakupy nie miałam swojej eko torby w torebce, więc musiałam kupować jednorazówki, które i tak później lądowały w koszu. Morał z tego taki - jeśli eko torba, to składana - I ZAWSZE W TOREBCE (PLECAKU).

3. Przyjaźń z secondhandem. Oj tak, wiele ciuchów, które obecnie posiadam w szafie miało już swoich właścicieli. I co z tego? Nie dość, że jestem szczęśliwą posiadaczką jedynego okazu, to jeszcze płacę za nie grosze! Nieprzekonanym do ciuchlandów polecam wymianę ciuchami ze znajomymi koleżankami. Zorganizowanie takiej ciuchowej wymiany to nie tylko mnóstwo zabawy ale też możliwość pozbycia się starych, za małych, niechcianych przez nas ciuchów, które niepotrzebnie leżą w szafie.

4. Resztki do lodówki, nie do kosza. Niestety, trzeba przyznać się do tego, że wiele nie zużytych artykułów spożywczych lądowało w koszu, bo nikt z domowników nie miał na nie ochoty. Ale to było kiedyś! Teraz gotowany kurczak z zupy jest pyszną bazą do sałatki, a resztki chleba lądują w zamrażalniku. I zawsze znajdzie się chętny, żeby to zjeść albo przerobić na jakąś szybką przekąskę np. tosty. Do lodówki wkładamy zimne jedzenie!!!
 
5. Off. Wszystkie sprzęty, nawet komputer czy telewizor, wyłączam z kontaktu, jeśli nie ma mnie w domu dłużej niż jeden dzień. Bo mimo, że są wyłączone głównym włącznikiem, to prąd i tak nadal płynie. A po co? Komu? Skoro w domu i tak nikogo nie ma? Wyłączenie wszystkiego trwa dosłownie 3 minuty, a koszty naprawdę się zmniejszają. Opuszczając pomieszczenie – wyłączaj światło. Tradycyjne żarówki zastąp energooszczędnymi. Ładowarki wyjmuj z gniazd, kiedy zakończyłeś ładowanie (telefonu, kamery, aparatu). Kupując sprzęt AGD (pralka, lodówka, zmywarka) zwróć uwagę na sprzęt z wysoką klasa oszczędności. Korzystaj z krótkiego programu zmywarek, pralek.

6. Pojemniki na segregację śmieci. Mimo, że nie przed wszystkimi blokami stoją pojemniki na papier czy plastikowe butelki, można samemu się pofatygować do skupu i sprzedać makulaturę, butelki, puszki. Wprawdzie niewiele zarobimy, ale to naprawdę przysłuży się środowisku. Dodatkowo, można napisać list do administracji bloku, prezesa czy organu odpowiedzialnego za segregację odpadów, z prośbą o postawienie odpowiednich pojemników.

7. Jedzenie jako nawóz, świetnie się sprawdza. Zwłaszcza dla kogoś, kto jest działkowiczem. Czy wiecie, że skorupki po jajkach odstraszają ślimaki i nawożą (szczególnie, jak macie mech), a skórka banana wyśmienicie spulchnia glebę? Resztki piwa również odstraszą szkodniki, a niedopita coca cola pozbędzie się resztek kamienia np. z muszli klozetowej :)

8. Ekosprzątanie. Jak? Zamiast silnych chemicznie środków można używać produktów naturalnych. Jakich? Np. octu zamiast płynu do szyb. Wystarczy kilka kropel octu i stare gazety a nasze okna i lustra będą lśniły jak nigdy dotąd. Ocet nadaje się też do walki z kamieniem w umywalkach - wystarczy nasączyć wacik octem, dokładnie przyłożyć do powstałej rdzy i kamienia albo spryskać octem i zostawić na kilka godzin.
9. Inteligentny dom – to zarówno oszczędność energii elektrycznej, jak i cieplnej. Wyjeżdżając zmniejszaj grzejniki. Otwierając okno – również odpowiednio wcześniej zmniejsz ogrzewanie. Wietrz często, krótko, intensywnie.

10. Pomoc przez ... Internet. Jeśli nie mamy czasu na aktywne działanie na rzecz środowiska, zawsze możemy wesprzeć wybraną organizację zostając np. cyber - aktywistą w Greenpeace, czy poprzez wpłacenie symbolicznej kwoty na rzecz danej organizacji. W Internecie organizowane są też często aukcje, których dochód przeznaczony zostaje na szczytny cel. Warto się zaangażować, zwłaszcza, że chcąc pomóc wcale nie musimy ruszać się z domu!

11. AA. Kupując odkurzacz zwracaj uwagę na pobór energii, wymieniaj worki zgodnie ze wskazaniami i zdrowym rozsądkiem. To samo w odniesieniu do kuchenki elektrycznej, lodówki, zamrażarki czy pralki.

12. Gotuj pod przykryciem. Zmywaj po zjedzeniu – nie będziesz musiał „namaczać”, aby odkleić to, co zostało na naczyniach czy w garnku.

13. Pamiętaj o dobrej izolacji domu.
Buduj z głową. Kupuj okna z wentylacją.