Dieta niskotłuszczowa Dieta niskotłuszczowa opiera się na spożywaniu pokarmów zdrowych i ubogich w tłuszcz zwierzęcy. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in. odpowiadają za wchłanianie się witamin A, D, E i K. Jednak Dieta niskotłuszczowa opiera się na spożywaniu pokarmów zdrowych i ubogich w tłuszcz zwierzęcy. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in. odpowiadają za wchłanianie się witamin A, D, E i K. Jednak ich nadmiar może zwiększać ryzyko występowania chorób układu krążenia i innych, a także sprzyjać powstawaniu nadwagi i otyłości. Według norm żywienia codziennie powinniśmy spożywać około 30% energii pochodzącej z tłuszczu. Ich nadmiar może zwiększać ryzyko występowania chorób układu krążenia i innych, a także sprzyjać powstawaniu nadwagi i otyłości. Według norm żywienia codziennie powinniśmy spożywać około 30% energii pochodzącej z tłuszczu.
Dieta niskotłuszczowa jest ogólnie zalecana w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Bywa też zalecana w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, w chorobach miąższu wątroby, kamicy wątrobowej, zapaleniu i marskości wątroby oraz w niektórych dietach redukcyjnych. Ograniczenie tłuszczu obowiązuje również w przewlekłym zapaleniu trzustki oraz w okresie zaostrzenia wrzodziejącego jelita grubego.
Zasady diety: Dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana – powinna zawierać odpowiednie ilości wszystkich składników pokarmowych. Spożywanie 4-5 małych objętościowo posiłków. Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców (uwaga na cukier w owocach). Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych (masło, smalec, czerwone mięso, tłuste sery żółte i białe oraz inne). Zastąpienie produktów pszennych produktami zbożowymi pełnoziarnistymi. Spożywanie umiarkowanej ilości węglowodanów. Spożywanie produktów mlecznych chudych lub o obniżonej zawartości tłuszczu (chude mleko, sery twarogowe chude, maślanki, jogurty naturalne, kefiry). Zastąpienie czerwonego mięsa chudymi produktami mięsnymi (drób). Unikanie spożywania wędlin, zastąpienie ich mięsem pieczonym. Spożywanie ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich) przynajmniej 2 razy na tydzień. Stosowanie olejów roślinnych i oliwy z oliwek do sałatek i do duszenia. Wyeliminowanie smażonych potraw i produktów. Przyrządzanie potraw duszonych, gotowanych, gotowanych na parze i pieczonych. Wypijanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie (wody niegazowanej, herbaty zielonej, białej, czerwonej, owocowej i świeżych soków owocowych i warzywnych). Wyeliminowanie produktów typu fast food. Wyeliminowanie alkoholu. Wyeliminowanie słodyczy i wyrobów cukierniczych.
Przykładowe jadłospisy: Dzień I Śniadanie I: 2 kromki chleba razowego bez masła, 2 plasterki szynki z indyka, cykoria.
Śniadanie II: Obiad: kasza gryczana, kotlety mielone z indyka z otrębami, gotowane na parze, brokuły gotowane, szklanka maślanki naturalnej.
Kolacja:
Dzień II Śniadanie I: Śniadanie II: Obiad: Podwieczorek: Kolacja:
|