Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Spotkanie ze świadkami historii Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 25 Wrzesień 2019 15:41

,,Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
szli z uporem, ponad dwieście lat.’’

                   Marian Jonkajtys, ,, Marsz Sybiraków’’.

W dniu 18 września 2019 r. gościliśmy w naszej szkole członków Związku  Sybiraków:  Panie – Teresę Borowską, Heronimę Dziermę, Janinę Rutkowską, które opowiedziały młodzieży  o swoich tragicznych losach zesłania  podczas drugiej wojny światowej na daleką Syberię. Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i czujemy się bardzo zaszczyceni i wdzięczni naszym gościom za wspaniałą, choć tak trudną, lekcję historii.

Gości powitał i przedstawił Pan dyrektor Marek Józefowicz, który wraz z uczestnikami uroczystości  wysłuchał opowieści o Golgocie Wschodu.

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z następującymi klasami: Pani Izabela Toruńska z kl. ITB, Pan Zbigniew Opic z kl. IITD, Pan Sylwester Właszczuk z kl. IIITC i Pan Adam Kaczanowski z kl. IVTD.

Spotkanie rozpoczęło się od Hymnu Sybiraków i chwili z poezją w wykonaniu uczniów kl. IIITC – Karoliny Kobeszko, Karoliny Ziembickiej, Jakuba Olechno.

Mieszkańcy, m.in. z Podlasia, boleśnie zostali dotknięci dramatem wypędzenia z domu tak, jak stali, z podręcznymi torbami i zmuszeni do tułaczki tysiące kilometrów od własnego kraju. Nieludzka była to podróż i niewyobrażalne cierpienia podczas zesłania. Pani Heronima i Pani Janina były wówczas małymi dziewczynkami, a pani Teresa urodziła się na terenie ZSRR. Pani Heronima wspomniała o polskich zesłańcach nauczycielach, którzy mieli ogromną wiedzę, uczyli historii, literatury, wierszy i pieśni patriotycznych.

Starannie zaplanowana i systematycznie realizowana akcja zsyłek ze wschodnich terenów Polski rozpoczęta została tuż po 17 września 1939 roku. We wszystkich masowych deportacjach zsyłkach, które trwały do 1956 roku, wywieziono łącznie ok. 1 mln 350 tysięcy Polaków. Wszyscy deportowani doznawali głodu, cierpienia, okrutnych represji. Wielu umarło już w czasie podróży ( kilka tysięcy kilometrów ) w bydlęcych wagonach, wielu umierało z wycieńczenia, od pracy ponad ludzkie siły, chorób i głodu.

Nasze bohaterki  przeżyły i wróciły do  Ojczyzny. W  tamtych czasach nie można było przyznać się do zesłania, trzeba było ukrywać swój życiorys. 

 Publiczność z refleksją wysłuchała opowieści, wyrażając wdzięczność symbolicznymi kwiatami za możliwość spotkania i pogłębienia wiedzy o losach Sybiraków, w oparciu o prawdziwą historię.,, Dziękujemy, jesteśmy wzruszeni i będziemy na pewno pamiętali…’’

 Na koniec Pan dyrektor oprowadził naszych Szanownych gości po odnowionej części CKP.

Obsługą techniczną i oprawą fotograficzną spotkania zajęli się Patryk Eryk Bogusz i Kacper Radziszewski z kl. ITB,   aranżacją  sali  - kl. IZBP kuch. i Aleksandra Bajko z kl. IIITD.

Org. Jolanta Baranowska