Menu główne
- - - - - - - - - - - - - - - -
Historia i WoS
- - - - - - - - - - - - - - - -
Przebsiębiorczość
- - - - - - - - - - - - - - - -
Żywienie
- - - - - - - - - - - - - - - -
English Website
Fascynacje
- - - - - - - - - - - - - - - -
Ścieżki kariery zawodowej absolwentów
- - - - - - - - - - - - - - - -
Gastronomik wczoraj i dziś
Konkurs Gastronomiczny
Wyszukiwarka
Żywienie niemowląt Drukuj Email
Niedziela, 07 Grudzień 2014 15:10
 

KIEDY ZACZĄĆ DOKARMIAĆ DZIECKO

Niemowlak nie potrzebuje dużo jedzenia tak jak większe dziecko. Dlatego dokarmiać go nie trzeba zbyt wcześnie. Trzeba też pamiętać, że dziecko karmione mlekiem tak zwanym „sztucznym” może być dokarmiane wcześniej niż to, które karmione jest mlekiem matki.
 
Przy „sztucznym” mleku dziecko można zacząć dokarmiać już nawet w 3-4 miesiącu życia, natomiast karmione mlekiem matki tak około 5-6 miesiąca. Pamiętać należy, że inne przedziały wiekowe są przy wcześniakach. Ale we wszystkich przypadkach zaczynać należy od jedno składnikowych posiłków jak na przykład: przecier ze słodkich jabłek, czy ugotowana, poduszona marchewka. Możliwości jest naprawdę dużo. Trzeba też pamiętać, że nie każdy maluszek będzie wszystko lubić. Niektóre szkraby są naprawdę wybredne i mogą reagować w taki:

Bądź taki sposób:

 

Pierwsze posiłki najmłodszych są przez nie zapamiętywane bardzo dobrze i jeśli coś im nie posmakowało za pierwszym razem to nie posmakuje także za trzecim czy czwartym razem, więc nie warto zmuszać maluszka do jedzenia go. Zmuszając maleństwo do spożywania nielubianych przez nich posiłków zniechęcimy go na dłużej. Oczywiście nie należy podawać malcowi zbyt dużej ilości dodatkowego jedzenia, ponieważ kiedy dziecko jest małe zdecydowanie wystarcza mu mleko i jeden posiłek z jabłka czy marchewki. Pamiętać należy żeby nie podawać dziecku zbyt dużo i często bananów czy gruszek, gdyż po tych owocach może boleć brzuszek.
 
 
 

Kiedy dziecko ma już około 6-7 miesięcy można zacząć wprowadzać mu posiłki dwu lub nawet trzy składnikowe. Bardzo smaczne jest połączenie startego jabłka i gruszki doprawione odrobiną cynamonu. Później można urozmaicić tę mieszankę dodając poduszonego banana z dodatkiem lekko ubitej śmietanki z odrobiną cukru. Chociaż raz w tygodniu dziecko powinno zjeść kawałek ryby. Jest ona bardzo smaczna i dzieci zazwyczaj tolerują ją od razu chodź czasem trzeba zrobić kilka podejść. Najlepiej smakuje przygotowana na parze, przyprawiona odrobinką soli. Oczywiście dodatkowo do picia jest najlepsza woda. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też kaszki ryżowe, mleczno-ryżowe bądź wielozbożowe. Z własnego doświadczenia wiem, że kaszki wielozbożowe nie są zbytnio lubiane przez dzieci. Dzieciom najbardziej smakują kaszki mleczno-ryżowe.
 
 
 

W wieku około 11-12 miesięcy można zaangażować dziecko do wspólnego przygotowania jedzenia. Wtedy chętniej zje taki posiłek. Co prawda przygotowania trwają o wiele dłużej, a sprzątania jest nie mało, ale dla dziecka jest to wieeelka frajda. Dobrym pomysłem na wspólnie przygotowane jedzenie jest zrobienie naleśników. Mogą to być naleśniki z dżemem, czy przecierem na przykład  jabłkowym, ale wiem też, że dzieci najchętniej jedzą je same, bez żadnych dodatków.
 


Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Po skończonym posiłku czas na zmywanie i również fajnym pomysłem jest wciągnięcie w to dziecko. Daje to jeszcze większą frajdę niż samo gotowanie :).
 
 
Gabriela Onufryjuk


 
 

 

Zmieniony: Niedziela, 07 Grudzień 2014 15:23